Kidzania

Kidzania

Dünyanın en büyük keyfidir çocuk sahibi olmak. En büyük seçimdir çocuk sahibi olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu… Çünkü o’nun kalp atışını hissettiğinizde başlar bütün hikaye ve bir daha hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Yeni sorumluluklar çalar kapınızı, yeni ödevler, görevler. Temel ihtiyaçların karşılanmasından sonra geriye tali ihtiyaçlar gelir yani gezme-gezdirme konusu…Çocuklar henüz küçükken kolaydır, çocukluğumuzun oyun parkları, çim alanları yeterdir onlara ama ya büyüdükçe….

Şu bir gerçek ki onların çocuklukları asla bizimkiler gibi değil; Algıları daha açık, vizyonları daha geniş. Hayata daha emin adımlarla hazırlanıyorlar, daha bilerek, görerek yaşıyorlar. Hal böyle olunca onların gelişimlerine katkıda bulunacak aynı zamanda da eğlenmelerini sağlayıp dikkatlerini çekecek yerler bulmak da zorlaşıyor. Ama neyseki imdada yetişenler oluyor; Mesela Akasya Alışveriş merkezinde 10.000 m2’lik alana kurulan KidZania gibi…

KidZania, 4-14 yaş arası çocuklara eğlenerek öğrenme deneyimi sunmak için, gerçek bir ülke mantığıyla, çocuk ölçeklerinde inşa edilmiş dünyanın ilk uluslararası temalı parkı. İlk olarak 1999’da Meksika’da açılmış ve İstanbul ile birlikte toplam 13 ülke, 16 şehirde hizmet vermekte. Burada çocuklar, 60’tan fazla aktivite alanında, kendi becerilerine ve ilgi alanlarına uygun; yaklaşık 90 rol üstlenerek, diledikleri meslekleri seçebiliyorlar. Gerçek bir şehir düzenlemesi içinde, çocuklara uygun boyutlarda tasarlanmış Hastane, İtfaiye, Tiyatro, Arkeoloji Müzesi, Havacılık Akademisi, Diş Sağlığı Merkezi, Banka, Stadyum vb. çok sayıda aktivite alanına sahip KidZania’yı ziyaret eden çocuklar ; “Doktor”, “İtfaiyeci”, “Diş Hekimi” vb. meslekleri canlandırabiliyorlar. Yani gerçek dünyanın bir simülasyonu ile geleceğe hazırlanırken; bol bol eğlenme ve öğrenme olanağı buluyorlar.

KidZania’da çocuklara seçtikleri meslekler konusunda bilgi vermek ve park içinde geçirdikleri sürede destek olmak üzere özel eğitim almış “Züpervizör”ler bulunuyor. Bence buranın en önemli özelliği, çocukların sadece para harcamayı değil, aynı zamanda emek sarf ederek, çalışarak nasıl para kazanılacağını ve nasıl tasarruf edileceğini de öğreniyor olmaları. Paranın değerini keşfettikçe harcarken daha doğrusu bizlere harcatırken biraz olsun vicdanlı olmayı öğreniyorlar aslında :)

Bu arada aktivitelerin yanında onların bir büyük boyları da var yani çocuğunuz Burger King’de hamburger yapmayı öğrenirken siz yan tarafta hazır yapılmış olanını yiyebiliyorsunuz. Kahvenizi içebiliyor onların heyecanına ortak olabiliyorsunuz.

Biz yaklaşık 4.5 saat geçirdik orada ve çok eğlendik. Fırsatınız olursa gidin-görün-deneyimleyin derim. Keyif alacağınızdan eminim :)

KidZania
Adres:Akasya Acıbadem, Ankara Devlet Yolu Haydarpaşa Yönü 4.km Çeçen Sk. Acıbadem / Üsküdar- İstanbul
Telefon: 0850 200 54 39

Konuyla İlgili Yorumlar

Yorum Bırak

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>