KETENCİ

KETENCİ

En sevdiğim tatil yeri Göcek olmuştur benim için. Bu yıllardır da böyle. Sessizliğin, samimiyetin, kalitenin bir arada bulanabileceği nadir yerlerden biri olmasından mı yoksa deniz ve güneşin huzuru bu kadar sıcak kucaklamasından mı bilmiyorum ama Göcek, en favori tatil yerim olarak zirvedeki yerini hep korumakta…

Bölgedeki irili ufaklı yüzlerce koyda konakladıktan sonra ayaklarımız bir de toprağa değsin diyenlerin gideceği yer;
Kendi küçük, keyfi büyük Göcek Çarşısı…
Minicik ama kaliteli bu çarşıda ise ilk akla gelen dükkan, meşhur  ‘KETENCİ’

Göcek çarşısına gelip de‘Ketenci ‘den alışveriş yapmamış kişi var mıdır sanmıyorum ama varsa eğer, büyük kayıp diyorum. Müdavimleri arasında birçok ünlü ve tanınmış kişinin de olduğu bu dükkan, tabir-i caiz ise Göcek’in alamet-farikası. Nermin, Zeynep ve Haşim Ketenci tarafından Anadolu’nun birçok yöresinden sandıktan çıkma iğne oyaları, kanaviçe, tığ işleri, fistolar, yazmalar kullanılarak üretilen özel tasarım elbiseler, şapkalar, kolyeler, çantalar, pareyolar , yazmalar artık sadece Türkiye’de değil Fransız Polenezyasında (Haiti), Bangladeş, Londra, Mikanos, St. Tropez’ de de satılıyor. Yani ünleri, uluslararası arenaya da taşmış durumda.

Dükkandan içeri her girdiğimde o cıvıl cıvıl renkler içinde tatilde olduğum gerçeğini hissettiren müthiş bir duygu kaplıyor benliğimi. İlk olarak 1999 yılında Kekova’da başlamışlar bu işe. Yedi yıldan sonra Göcek’te devam ediyorlar. Üstelik Alaçatı’da mağazaları var.

Dükkandaki o iğne oyaları, tığ işleri, örgüler içinde kendimi kaybettiğim bir gün annem; ‘Kızım yıllarca ördüm, ördürdüm, taşıdım sana bu oyaları, dantelleri, donattım çeyizini de yüzüne bakmadın, burada dükkandan çıkamıyorsun’ dediğinde fark ettim başarılarının sebebini;

Yerel sanatları, modern çizgilerle birleştirip doğu-batı sentezini kendi zevkleriyle yorumluyorlardı. Anadolu’nun binlerce yıllık geçmişi, günümüzün modern, minimalist dokusuyla harmanlanıyor, ortaya da işte bu özel, şık eserler çıkıyordu.  Bu yönleriyle beni  benden  almışlardı, kişiye özel tasarımlarıyla da annemin kalbini fethetmişlerdi.  Daha ne olsundu :)

Göcek’e yolunuz düşerse Ketenci ‘ye uğramadan geçmeyin. O aklımın kaldığı, almadığım için pişman olduğum İğne oyası kolyelerden de almadan dönmeyin :)

Takip için instagram adresi; hasimketenci

Konuyla İlgili Yorumlar
 1. MLkOIxlcLs

  Would you like a receipt? http://tubeadvisor.online/cam4.html planetsuzy • Kudos to the Bucs for taking some chances early. Tampa went for it on fourth down twice in the first half and came up empty on both occasions, but reinforced the idea that if you want to beat New England, you have to play outside your comfort zone a bit and not be cowed by the Patriots. However, those misses on fourth down would have been a little more palatable if Tampa was able to convert on a 38-yard field goal attempt with just over 10 minutes left in the first quarter. In a game that figures to be close in the second half, it’s a miss that could come back to haunt them.

  gbIQcsNHlYFquhF

  International directory enquiries https://beeg.x.fc2.com/4tube.html spankwire LB Quinton Coples is expected to play for the Jets after making a fast recovery from a fractured ankle. That could add versatility to the defense. WR Santonio Holmes (foot) was limited in practice but will play while WR Jeremy Kerley (concussion) returns. The Bills have been playing without their top two DBs but ball-hawking S Jairus Byrd (plantar fasciitis) has been inching toward a return.

  nyNGtvHaWW

  Special Delivery https://beeg.x.fc2.com/silverdaddies.html nhentai The House approved the same proposal during a previous special session of the legislature, but it failed to pass in the Senate after Democratic Senator Wendy Davis staged an 11-hour filibuster that gained national attention.

  nyNGtvHaWW

  Directory enquiries https://beeg.x.fc2.com/eporner.html porntrex “Toure’ (Murry) is the same way; he played in the D-League, but the D-League is totally different. So it’s a learning curve for all these young people. Cole Aldrich is the same thing. We just have to keep teaching and keep pushing and eventually it’ll click.”

  nyNGtvHaWW

  An accountancy practice https://beeg.x.fc2.com/egotastic.html ampland "At a time when major financial challenges are being felt by businesses and households across the country the legal sector cannot be immune from the government's commitment to getting better value for every penny of taxpayers' money we spend."

  abkeVRwNNjxeNDmJuI

  I love this site http://porntubehub.online/ixxx.html trannytube The US government’s disregard for the press has been evident in its treatment of journalists covering the Manning trial, Ellsberg said further, noting that armed US troops have been patrolling the courtroom.

  abkeVRwNNjxeNDmJuI

  Very funny pictures http://porntuberating.online/fatmomtube.html myvidster "We call upon our people to revolt against tyranny and aggression. Let a third Intifada be declared because this is the best way to teach the aggressors a lesson," said Masri, adding that "every Jew" would be extracted from Jerusalem.

Yorum Bırak

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>