ENTARİSİ DIMDIM YAR !

ENTARİSİ DIMDIM YAR !

“- İngilizce sınavına çalıştın mı ? –Matematik sınavına çalışmaktan zaman kalmadı ki…”
 
“- Edebiyatçı bana taktı, diyeyim size ya, sürekli azarlıyor baksanıza…”,

“-Bırak  edebiyatçıyı da, yan sınıfa bu sene gelen çocuk senden mi hoşlanıyor ne, bayrak töreninde bakıp bakıp duruyordu, fark etmedim deme…

“-Bilgisayar sınavında sınıf olarak topluca kopya çekecekmişiz, hazırlıklı ol, kadın kazıkçı biliyorsun, yeriz ayvayı…”

Yıl 1988, orta hazırlığın ilk günleri, şaşkınız korkuyoruz, sınıfları doldurmuşuz. Uzun boylu, muzip, cin gibi gözleriyle kendini belli eden bir kız var ileride; Nam-ı diğer Kalemity Jane.

Akıllı, çalışkan, yaramazlıkta da kimseden geri kalmayan. Bir yıl sonra biri daha katılıyor mevcuda;

Zeki, çılgın, özgür kız. Derste canı sıkılan, sıkılınca da bir bahane bulup dışarıda dolaşan, farklı fikirleri, özgün düşünceleriyle kalbimi kazanan…

Aradan tam 28 yıl geçti…

Birlikte büyüdük biz, gözyaşlarımızı sildik birbirimizin, mutluluklarına sevindik. Koskocaman bir okul hayatı geçti üstümüzden, iki doktor, bir avukattık artık.

Anne olduk, eş olduk, işkadını olduk en iyi de dost olduk; kopmadık hiç, hep birlikte olduk…
Şimdi ise her sene yabancı bir ülkede dört gün bir araya gelip, unutuyoruz kim olduğumuzu. Çocukluğumuza dönüyoruz, geçmişi anıp, şimdiyi yorumluyoruz.

Yılın bu en çılgın, en eğlenceli, en keyifli zamanını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Mevzu çook, biz birbirimizi 12 yaşından beri tanıyoruz :)

Bu sene rotamız Alsas Şarap Yolu’ydu. Adı bile güzel değil mi?

Bu rota birbirinden şirin kasabalar, bağlar, tadım yapılabilen bine yakın şarap üreticisi ve muhteşem manzaralarla dolu bir yol. Bu yol üzerinde 70 tane şarap üretimi yapan köy bulunuyor. Köyleri gördükten sonra tası tarağı toplayıp buradaki köylere yerleşmeyi düşüneceğinize eminim, biz düşündük valla…

Yolculuk Basel’e üç saatlik bir uçak yolculuğu ile başladı. Basel, enteresan bir yer, havalanından üç ülkeye çıkış var; Almanya, İsviçre, Fransa. Nereden çıkış yaptığınıza dikkat etmek gerekiyor çünkü geri giriş oldukça zor. Basel’den 10 dakikalık bir araba yolculuğu ile St Louis’ a gittik ve oradan da yaklaşık yarım saat süren tren ile Colmar’a ulaştık.

Colmar, İsviçre- Fransa sınırında, Colmar Şarap Yolu’nun en merkezi konumda olan ve en büyük şehri. Büyük dediğime aldanmayın, minicik köylere göre büyük.  Rengarenk evleri o kadar güzel ve şirin ki, masal kitabından fırlamış gibi. İnsanda “buralar gerçek olamaz” hissi uyandırıyor, sanki turistik amaçla yapılmış gibi, içinde gerçek insanlar yaşamıyormuş gibi… Uzun uzun yürüdük minicik evlerin, çiçekli sokakların arasından. Yerel bir pizzacıda, saatlerce konuştuk, şarabın dibine vurduk. Yoğurt falan da olaydı iyiydi, neredeyse gıybetten zehirleniyorduk…:)

Colmar’ın en güzel yeri, Petite Venise yani Küçük Venedik kısmıydı. Kanal kenarında evlerin olduğu, bir uçtan bir uca yaklaşık 500m. Kanalın kenarında oturabileceğiniz birkaç tane de restoran var. Venedik görünümlü bu yerde, aşka kalktı kadehler, ayrılıklar sorgulandı, biz konuştuk, hayat dinledi…

Ertesi sabah erkenden Strasbourg’a doğru yola koyulduk. Tren yolculuğu boyunca burnumu cama dayayıp önümden hızla geçen yollara, dağlara, ağaçlara, insanlara baktım. Şehirler büyüdükçe, yürekler küçülürmüş; Ne küçücük kalmışlar meğerse, metropol kaosunda ne üşümüş, üzülmüşler… Strasbourg, sakin bir kent. Kendini Gaudi’nin meşhur Sagra de Familia’sı zanneden kathedralinin karşısında, alışveriş aşkıyla yanan üç kız gördüyseniz, işte o bizdik.

Seyahatin en güzel kısmı üçüncü gündü çünkü aşık oldummm!

Evet, ben hayatımda ilk kez bir yere aşık oldum. Kiraladığımız araba ile Colmar’dan yola çıktık ve ben; "Masalda mıyım, hayatta mıyım, ben bende değilim, fenalardayım" ile Alice’in harikalar diyarına pardon Eguisheim, Riquewihr ve Kaysersberg kasabalarına ulaştık. Bir de Paris’i romantik zannederdim, peh... Film setinde mi, bir öyküde mi yoksa aslında olmayan, hayal ettiğiniz yerde mi olduğunuzu ayırt edemediğimiz yerlerdi buralar. Bu minik Fransız köylerinin, arnavut kaldırımlarında, “Hayal ettiğiniz her şey, gerçektir” sloganıyla dolaşırken kaybettiklerim içinde en çok kendimi özlediğimi fark ettim ve en az kendi değerimi bildiğimi, en az kendi hayallerime özen gösterdiğimi, hayatta yapılacak o kadar çok hata varken, aynı hataları yapmakta ısrar ettiğimi. Gönülden verdiklerimin görevim haline geldiğini, alttan alıp affettikçe, kabullendiğimi, at gözlükleriyle bakmaya devam ettikçe çüş denmesinin rahatsız etmemesi gerektiğini…

O küçücük köylerde, asma altı kafelerde, en sevdiğim üçlü; Şarap-peynir-pizza eşliğinde müsvette yaşamamaya karar verdik artık hayatı, temize çekmeye fırsat olmayabilir!

Ha bu arada yörenin baskın üzümü Pinot Noir…

6’sı beyaz 1’i kırmızı olmak üzere 7 çeşit üzüm yetiştiriliyor.

Beyaz şarapla çok aram olmamasına rağmen Pinot Blanc’a BA-YIL-DIM.

Degustasyon ayağına bünye şaraba doydu, şarap bünyeye…

Çocukluğumuza kalktı hep kadehler; geçmişe, bugüne, geleceğe…

Ne garip, çocukken her şeyin sahibi olmak için büyümek isterdik şimdi ise her şeyden uzak olmak için hep çocuk kalmak istiyoruz. Tırnağı kırılınca kıyameti koparan kadınlardan olup hayatı kolay yaşamak varken, başına ne gelirse gelsin güçlü, kendi kendine yeten kadınlardan olmayı seçtik, şerefe o zaman, iyi halt ettik dedik. Üzerinde durmadığımız çoğu şeyin affettiğimizden değil, boş verdiğimizden olduğunu kendimize itiraf edebildik. Ve el üstünde tutulmak için tabuta girmenin şart olmadığını nihayet idrak edebildik…
 
Gezi bitti, döndük evlerimize.

Hayattan bir dört gün çalmış olmanın sonsuz huzuru var yüreğimizde.

Dinlendik, eğlendik, güçlendik.

Şimdi önümüzdeki senenin planlarını yapıyoruz.

Daha yatırılacak derin konular, hassas mevzular var.

Fark ettik ki, kendimiz istemedikçe bizi yıkamazlar.

Kıskananlar, kuyu kazmayan çalışanlar hep olacaklar.

Bizim de aşağı çekmeye çalışanlara, arkadan konuşanlara ve mutluluğumuz çalanlara ithaf bir şarkımız var;

“Entarisi dımm dımm yar, vallahi çok da tın tın yar…” :)
 
CANSEN ERDOĞAN

Konuyla İlgili Yorumlar
 1. GhArMwsAIeEue

  Through friends http://xnxxrating.online/streamate.html redtube The country has so far relied on futures contracts to defend the real – disguising the erosion of Brazil’s $374bn reserves – but this has failed to deter speculators. “They are moving currency intervention off balance sheet, but the net position is deteriorating all the time,” said Danske Bank’s Lars Christensen.

  pDVojqHZs

  Some First Class stamps https://beeg.x.fc2.com/pof.html ixxx The show also paid for Zimbler’s college tuition, which is where he went directly after the series ended during his senior year of high school. There, he discovered his love of directing for theater, a field in which he later got an MBA. Today, Zimbler works as a software developer/designer at HBO and directs whenever he can.

  pDVojqHZs

  Wonderfull great site https://beeg.x.fc2.com/tube8.html tubegalore Sens. John McCain and Lindsey Graham were due to arrive in Cairo on Monday night. U.S. Deputy Secretary of State Bill Burns, who met el-Shater in prison Monday, according to the Associated Press, is working with foreign ministers of Qatar and the United Arab Emirates in Cairo.

  pDVojqHZs

  A few months https://beeg.x.fc2.com/xhamster.html dinotube What’s interesting to me about Bitcoin really is it reminds me of a lot of other things. It reminds me of peer to peer architectures. It reminds me of protocol like HTTP, SMTP and RSS. These things that are of the internet and are fundamental to the architecture of the internet have turned out to be very, very important and Bitcoin shares a lot of those characteristics. In the venture capital business we’re in the business of pattern recognition so when I see something emerge that reminds me of all those other things it just tells me that there’s something here that’s important and that this could be a very  big deal. I’m not saying it will be but it could be.

  urPmXqHLMCBHtv

  Looking for a job https://beeg.x.fc2.com/petardas.html apetube The IGM team also found small quantities of platinum group elements in the fusion crust of the meteorite. However, the team was only able to identify these elements as an alloy of osmium, iridium and platinum. They note the presence of these elements is unusual as the fusion crust is formed over a very short period of time, making it difficult for such elements to accumulate easily.

  urPmXqHLMCBHtv

  Very Good Site https://beeg.x.fc2.com/rulertube.html rulertube For Nora Kryza, CPAP treatment has been life-changing. But she admits she, too, was non-compliant initially due to the size of the face mask. “My family used to call me Darth Vader when I would strap on the mask at night,” said Kryza, who now has a smaller, less cumbersome mask. She said she feels better, is more alert, and has fewer episodes of daytime sleepiness.

Yorum Bırak

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>