YEDİ TEPELİ MAĞRUR KADIN

YEDİ TEPELİ MAĞRUR KADIN

İstanbul...
ilk göz ağrım…
Avuçlarımda büyüttüğüm şiir, kalbime broş diye taktığım…
Gün diye uyandığım, uyku diye yattığım…
Ayrılamadığım, unutamadığım.
Sonsuz aşkım…

Şehirlerin şehridir İstanbul…Herkesin kolay kolay anlayamayacağı, tadına varamayacağı, aldıktan sonra da kopamayacağı…Kaosla besleyen, keşmekeşle büyüten, kendisinden kaçırtıp koşarak geri döndürten, iki yakası bir araya gelmeyen...çılgın, arzulu, ihtiraslı…Ünlü tarihçi Bernard Lewis; ‘dünyaya bir kere bakma şansınız olursa İstanbul’a bakın’ demiş; Dünyayı görürsünüz.

Doğu-batı gergef olmuş, işlenmiş zamana İstanbul’da. Tarih, gerinerek uyanmış Çukurcuma’da, surlarda. Sanat şahlanmış saraylarda, Yerebatan’da…Bir tatlı huzur almaya gelenler, buluşmuş Kalamış’ta ve dinlemişler İstanbul’u, gözlerini kapayıp da. Şad olmuş ruhu Orhan Veli’nin ve de aziz İstanbul’a bir tepeden bakan Yahya Kemal’in.

En çok kadına benzetirim İstanbul’u; işvesi, cilvesi, kaprisiyle, huysuz ve tatlı bir dilbere…Hani “Kadınları anlamak için uğraşmayın, yaşayın yeter” denir ya, İstanbul’u anlamak da öyle bir şey işte. Kızarsın, söversin, küsersin. Gece olup da sayınca yakamozları boğazda titreşen, seyre dalınca Beylerbeyi Sarayı’nın Çırağan’a göz kırpışına, unutup öfkeni, alıverirsin koynuna. Gurub güne kavuşup dönünce akşamına, martıların yüreğine binip uçmak istersin Çamlıca’ya, Aşiyan’a, oradan bakması ne güzeldir, yedi tepeli bu mağrur kadına…

Çığlık çığlığa bir kız çocuğudur İstanbul, Büyükada, Heybeli, Kınalı’da. Uzaktan şehre bakıp büyümeyi bekler sabırsızlıkla. Kadıköy, Bahariye, Moda’da ergendir İstanbul, biraz hırçın, ürkek ve asabi. Koşturur iskelede, halkıyla birlikte, Boğa’ya giden yolda, zıplar araba kornaları, sirenleriyle...
Hanım hanımcık bir genç kızdır; Eyüp’te, Bakırköy’de, Ümraniye’de. Yürüyüş yapıp sahilde, evine gider vakitlice. Yanında sevgilisi Haliç ile biner teleferiğe ve ısıtır üşüyen ellerini; İçtiği çayla, Piyer Loti tepesinde. Alışveriş yapmak vardır hayalinde, Bağdat caddesi, Osmanbey’de. Çeyizi Eminönü, Mısır çarşısı, tarihin tahta sandığında saklıdır, beklerken telli duvağını. Yıkamak için ruhunu, arşınlar yollarını, Galatasaray, Çemberlitaş hamamlarını…
Şık bir hatundur İstanbul, yüksek ökçeleri, mini eteğiyle Etiler, Bebek’de…Saçlarını kalbine takıp savurur denize. Kahvaltısını eder, sahildeki cafelerin birinde, oradan da vur elini Yeniköy, İstinye…Fasl-ı eğlencedir, gece, giyinip geldiğinde yüreğine, buruk bir tatla haydi eller havaya dendiğinde…

Yetişkin bir kadındır İstanbul; Sarıyer’de, Yeşilköy’de, Pendik’de…Görmüş geçirmiştir, tüm hazeyanları içinde. Balığını yer, bir kadeh rakı eşliğinde, keyifli sohbetleriyle. Eliyle selam eder, karşıya, Anadolu hisarına, buluşmak için sözleşirler, Tarabyayla, Beykozla….

Yaşlılığı da bir başka güzeldir İstanbul’un, içindeki yaşanmışlığıyla. Hürmet edilesi elleri öpülür, Rumeli fenerinin solgun ışığında. Yüzündeki çizgilerin adıdır, Karaköy, Sirkeci, Sultanahmet ve ebedi istiratgahıdır; Zincirlikuyu, Karacaahmet…

Hep uslu da değildir İstanbul; biraz dengesiz, biraz pervasız. Bazen bir fahişedir; Taksim’de, Cihangir’de, Merter’de. Korkuyla yaklaşılan, esir alan, kopılamayan…Gündüz saklarken kendini gölgeli kuytularda, geceleri, tüm çıplaklığıyla kendini sunan. Paran varsa yaşanan, yoksa uzaktan bakılan. Makyajı akmış solgun yüzünde, ne hayatlar gizli olan…Varmak için tadına, ne bedeller ödeten, ödettiği bedellere karşılık, usulca göğsünde avutan….

Sıla hasreti çeken kadındır İstanbul, burnunda iyot kokusu, teninde lodos dokusu. Yeni Cami’de mısır atmayı özleyen kuşlara, dilenci vapurunda simidini paylaşan martılarla. Balık-ekmek yiyen Galata’da… Yoğurdu kaşıklayan, pudra şekerli Kanlıca’da ve şarkı söyleyen “Şimdi İstanbul’da olmak vardı anasını satayım” diyerek Suavi’yle kolkola….

Zor kadındır İstanbul; paran varsa tutarsın elinde, cesaretin varsa yaşarsın kalbinde, teninde. Gelmez zorlamaya, atar kendini boğaza. Gelene git, gidene kal demez, dik tutup yüreğini, başını öne eğmez. Ana gibi unutulmaz, yar gibi paylaşılmaz, evlat gibi kıyılmaz. Hep kızılan, küfredilendir ama boğazda bir balık sofrasında hemen affedilendir
 
İstanbul, kadın gibidir; Biraz nazlı, işveli ama mağrur ve gözüpek,
Ve kadın dediğin de İstanbul gibi olmalı; fethi zor, fatihi tek…

Cansen ERDOĞAN


Konuyla İlgili Yorumlar
 1. mTTQPMNnW

  I love the theatre http://xnxxlist.online/imagefap.html ghettotube Unlike in Europe, where the birth rate is a low 1.6, MexicanDinks typically postpone child bearing rather than avoid italtogether. Seven out of 10 Mexican Dinks in the De la RivaGroup survey said they want to have children eventually.

  hiWGMJfSB

  Directory enquiries https://beeg.x.fc2.com/cliphunter.html ampland The cars of members of Congress, including one (L) belonging to a member of the Maryland delegation, fill the parking lot outside the House of Representatives during a Saturday session at the U.S. Capitol in Washington October 5, 2013.

  hiWGMJfSB

  What do you do? https://beeg.x.fc2.com/9taxi.html hqporner Bumgarner (13-9) permitted one run on four hits and has won consecutive outings after enduring a seven-start winless stretch. Javier Lopez – the fourth pitcher of the game – stranded a runner on second and retired both of the batters he faced in the ninth for his first save of the season for the Giants, who have won eight of 11.

  hiWGMJfSB

  Best Site Good Work https://beeg.x.fc2.com/alohatube.html elephanttube (Reporting by Edward Upright and Zachary Faginson; Additional reporting by Tom Brown in Miami, Steve Norder in Atlanta, Renita Young in Chicago, Emmett Berg in San Francisco, Laila Kearney in Oakland and Dana Feldman in Los Angeles; Writing by Chris Francescani and Dan Whitcomb; Editing by Dina Kyriakidou, Barbara Goldberg, Gunna Dickson and Eric Beech)

  LNgzioSHllENMQmkf

  A jiffy bag https://beeg.x.fc2.com/ youporn Beckham has particularly savoured spending additional time with his four children since playing his final match in May when Paris St Germain won the French La Ligue title. His three boys, Brooklyn, Romeo and Cruz, are currently all on trial with professional clubs in London and Beckham has been a regular at their matches.

  dgeZAdzhu

  Not in at the moment http://tubeadvisor.online/yuvutu.html livejasmin Let’s begin with the fact that the pope has always been “OK” with homosexuals.  In fact, by the demands of his own religion he is required to be much more than just “OK.”  The Christian faith teaches that every person is endowed by God with an inviolable dignity and therefore deserves our unconditional respect and love. 

Yorum Bırak

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>